بایگانی دسته: احادیث

احادیث زیبا از ائمه معصومین

خواص دارویی عسل*خواص دارویی عسل*

رسول خدا (ص) : بهترین آشامیدنی ها عسل است زیرا محافظ قلب است و سردی سینه را ازبین می برد.

همچنین آن حضرت فرمود : هرکس خواهان تقویت نیروی حافظه است ، پس عسل میل کند.

(طب الائمه ، ص 75)

از ویژگی های مهم عسل خاصیت میکروب کشی آن است . تحقیقات نشان می دهد گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود.

عسل در مقایسه با سایر مواد قندی 40 درصد کمتر کالری دارد. بدین ترتیب هرچند انرژی عسل بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص نمی افزاید. همچنین عسل سستی و بی حالی عضلات را رفع میکند.

*یا علی . . . صلوات*

خواص دارویی خربزه

*خواص دارویی خربزه*

پیامبر اسلام (ص) : خربزه مثانه را شستشو میدهد و ادرار را زیاد میکند و سنگ را آب میکند. (مبانی علمی تعالیم بهداشتی اسلام ، ص 138)

پیامبر خربزه را با رطب میل می فرمودند و دوست میداشتند و گاهی شکر و قند با خربزه می خوردند. (حلیة المتقی ، ص 52)

پیامبر اسلام (ص) : بر شما باد خربزه ، چرا که در آن ده ویژگی است : خوراک است ، نوشیدنی است ، شست و شو دهنده است ، خوش بو کننده است ، مثانه را می شوید ، شکم را می شوید ، آب کمر را فراوان می سازد ، نیروی همبستری را می افزاید ، سردی مزاج را از میان بر می دارد و پوست را تمیز می کند. (طب النبی ، ص 8)

پیامبر اسلام (ص) : هیچ زن بارداری نیست که خربزه بخورد ، مگر این که نوزادش خوش چهره و خوش خوی خواهد شد. (تاریخ دمشق ، ج 6 ، ص102)

*یا علی . . . صلوات*

خواص دارویی کشمش

*خواص دارویی کشمش*

رسول خدا (ص) : کشمش بخورید که صفرا را غلیظ می کند و بلغم را می برد و عصب را قوی می کند و کند ذهنی را می برد و خلق را نیکو می کند و جان را پاک دارد و غم را می برد. (طب الائمه ، ص 126)

پیامبر خدا (ص) : بر شما باد مویز ، چرا که تلخه را می زداید، بلغم را فرو می نشاند ، پی را استحکام می بخشد ، خستگی را می برد و قلب را نیکو می سازد. (طب النبی ، ص 9)

پیامبر اسلام (ص) : هرکس به خوردن مویز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن ، روزی او می شود و از بلغم وی می کاهد. (بحار ، ج 62 ، ص 271)

رسول خدا (ص) : ناشتا کشمش خوردن دوای هر دردی است غیر از مرگ. (طب الائمه ، ص 205)

*یا علی . . . صلوات*

مختصری از فواید صلوات بر محمد و آل محمد (ص)


فواید صلوات در روایات

پیامبر اسلام (ص) فرمود: *صلاتکم علی اجبة لدعائکم و زکاة لأعمالکم* (بحار الانوار،ج 91، ص 52)

پیامبر فرمود: ستایش و درود شما بر من باعث اجابت دعای شما و تزکیه ی اعمال شماست.

امام علی (ع) فرمود: *کل دعاء محجوب عن السماء حتی یصلی علی محمد و آله* (همان، ج 90، ص311)

علی (ع) فرمود: هر دعایی در پشت حجاب می ماند و مستجاب نمی شود، تا این که بر پیامبر و دودمانش درود فرستاده شود.

روزی پیامبر(ص) در مسجد مردی را دید که وارد مسجد شد و دو رکعت نماز خواند، و بعد از نماز دست به دعا برداشت و دعا کرد. پیامبر فرمود: این بنده در دعا و درخواست خود از خدا شتاب کرد و قبل از ثنای الهی دعا نمود. سپس مرد دیگری وارد مسجد شد و دو رکعت نماز خواند پس از نماز ثنای الهی به جا آورد و بعد بر محمد (ص) و دودمانش درود فرستاد، آنگاه دعا کرد. پیامبر (ص) روش دعا کردن اورا پسندید نزد او رفت وبه او فرمود: *سل نعط* درخواست کن که به تو داده می شود. (اصول کافی، ج2، ص485)

حضرت رسول اکرم (ص) در وصیتی به امیر المؤمنین (ع) فرمودند: یا علی . هرکس هرروز یا هر شب بر من صلوات بفرستد، شفاعتم بر او واجب می گردد. (جامع الاخبار، ص 59)

*یا علی . . . صلوات*