بایگانی دسته: زندگی نامه

زندگینامه ی مشاهیر و شعرا و افراد سرشناس

مختصری از زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)


هفتم صفر به روایتی معتبر سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) میباشد. در اینجا زندگینامه امام حسن مجتبی را به طور مختصر شرح داده ایم.

امام حسن مجتبی (ع)

مقام: امام دوم نام: حسن (ع) لقب: مجتبی

کنیه:ابو محمد نام پدر: علی (ع) نام مادر: فاطمه زهرا (ع)

تاریخ ولادت: 15 رمضان مدت امامت: 10 سال مدت عمر: 47 سال

تاریخ شهادت: 28 صفر قاتل: جعده محل دفن: مدینه

تعداد فرزندان: 8 پسر و 4 دختر

مختصری از زندگینامه:

حضرت امام حسن مجتبی(ع) در سال سوم هجری در مدینه منوره تولد یافت و پس از شهادت پدر بزرگوارش به امامت رسید و در حدود 6 ماه مقام خلافت ظاهری را به عهده داشت. در این مدت معاویه که دشمن سرسخت عی (ع) و خاندان او به شمار می آمد و سالها به انگیزه تصاحب خلافت با وی جنگیده بود. در زمان خلافت امام حسن (ع) نیز به قصد جنگ به عراق لشکرکشی کرد و از سوی دیگر سرداران و سپاهیان امام را به تدریج با نوید های فریبنده اغوا نمود و بین آنها و حضرت جدایی افکند و در نتیجه آن امام گرامی به قبول صلح مجبور شده و با معاویه صلح مشروط نمود. سپس آن حضرت به مدینه مراجعت کرد و به انجام رسالت خطیر خویش (هدایت انسانها) پرداخت. تا اینکه در سال پنجاه هجری به نحریک معاویه و به دست همسرش مسموم گردید و به شهادت رسید.

مختصری از زندگینامه امام محمد باقر (ع)


سوم صفر به روایتی سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) میباشد. در اینجا زندگینامه امام محمد باقر (ع) را به طور مختصر شرح داده ایم.

امام محمد باقر (ع)

مقام: امام چهارم نام: محمد (ع) لقب: باقر

کنیه: ابو جعفر نام پدر: علی (ع) نام مادر: فاطمه (ع) بنت حس

تاریخ شهادت: 7 ذیحجه قاتل: ابراهیم محل دفن: بقیع

مدت امامت: 19 سال مدت عمر: 57 سال تاریخ ولادت: به روایتی 3 صفر

تعداد فرزندان: 5 پسر و 2 دختر

مختصری از زندگینامه:

حضرت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری در مدینه چشم به جهان گشود. آن حضرت در چهار سالگی به همراه خاندانش در حادثه کربلا حضور داشت و پس از پدر بزرگوارش به مقام امامت رسید. نکته قابل توجه در رابطه با شرایط زمان آن حضرت این است که شورش های پی در پی و رقابت های سیاسی که میان گروه ها از جمله: بنی امیه و بنی عباس ایجاد شده بود تا اندازه ای از تعرض به اهل بیت پیامبر جلوگیری میکرد و از طرفی وقوع فاجعه کربلا و مظلومیت آنان مسلمانان را مجذوب و علاقه مند خاندان رسالت می ساخت. این عوامل دست به دست هم داده و موجب شده بود که مسلمانان به ویژه شیعیان گروه گروه روانه مدینه شوند و امام نیز به نشر حقایق اسلامی و معارف اهل بیت میپرداخت. آن حضرت سرانجام در سال 114 هجری توسط ابراهیم بن ولید بن عبدالملک برادرزاده هشام خلیفه اموی مسموم و به شهادت رسید.