بایگانی دسته: مذهبی

بهترین های مذهبی

دانلود تلاوت سوره یوسف استاد مصطفی اسماعیل


تلاوت بسیار زیبا و شنیدنی از استاد مصطفی اسماعیل

سوره مبارکه یوسف آیات 4 الی 34 و سوره مبارکه الحاقه آیات 1 الی12

دانلود

دانلود تلاوت مرحوم حاجی حسنی کارگر در مسابقات بین المللی مالزی


تلاوت مرحوم محسن حاجی حسنی کارگر در مسابقات بین المللی مالزی

سوره آل عمران آیات 64 إلی 73

ایشان که پس از 9 سال رتبه اول را برای کشورمان در مسابقات بین المللی مالزی به ارمغان آورده بود در فاجعه غم بار منا جان را به جان آفرین تسلیم کرد


*برای شادی روحش صلوات*

دانلود

خواص دارویی عسل*خواص دارویی عسل*

رسول خدا (ص) : بهترین آشامیدنی ها عسل است زیرا محافظ قلب است و سردی سینه را ازبین می برد.

همچنین آن حضرت فرمود : هرکس خواهان تقویت نیروی حافظه است ، پس عسل میل کند.

(طب الائمه ، ص 75)

از ویژگی های مهم عسل خاصیت میکروب کشی آن است . تحقیقات نشان می دهد گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود.

عسل در مقایسه با سایر مواد قندی 40 درصد کمتر کالری دارد. بدین ترتیب هرچند انرژی عسل بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص نمی افزاید. همچنین عسل سستی و بی حالی عضلات را رفع میکند.

*یا علی . . . صلوات*

خواص دارویی خربزه

*خواص دارویی خربزه*

پیامبر اسلام (ص) : خربزه مثانه را شستشو میدهد و ادرار را زیاد میکند و سنگ را آب میکند. (مبانی علمی تعالیم بهداشتی اسلام ، ص 138)

پیامبر خربزه را با رطب میل می فرمودند و دوست میداشتند و گاهی شکر و قند با خربزه می خوردند. (حلیة المتقی ، ص 52)

پیامبر اسلام (ص) : بر شما باد خربزه ، چرا که در آن ده ویژگی است : خوراک است ، نوشیدنی است ، شست و شو دهنده است ، خوش بو کننده است ، مثانه را می شوید ، شکم را می شوید ، آب کمر را فراوان می سازد ، نیروی همبستری را می افزاید ، سردی مزاج را از میان بر می دارد و پوست را تمیز می کند. (طب النبی ، ص 8)

پیامبر اسلام (ص) : هیچ زن بارداری نیست که خربزه بخورد ، مگر این که نوزادش خوش چهره و خوش خوی خواهد شد. (تاریخ دمشق ، ج 6 ، ص102)

*یا علی . . . صلوات*

خواص دارویی کشمش

*خواص دارویی کشمش*

رسول خدا (ص) : کشمش بخورید که صفرا را غلیظ می کند و بلغم را می برد و عصب را قوی می کند و کند ذهنی را می برد و خلق را نیکو می کند و جان را پاک دارد و غم را می برد. (طب الائمه ، ص 126)

پیامبر خدا (ص) : بر شما باد مویز ، چرا که تلخه را می زداید، بلغم را فرو می نشاند ، پی را استحکام می بخشد ، خستگی را می برد و قلب را نیکو می سازد. (طب النبی ، ص 9)

پیامبر اسلام (ص) : هرکس به خوردن مویز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن ، روزی او می شود و از بلغم وی می کاهد. (بحار ، ج 62 ، ص 271)

رسول خدا (ص) : ناشتا کشمش خوردن دوای هر دردی است غیر از مرگ. (طب الائمه ، ص 205)

*یا علی . . . صلوات*

پل صراط و ویژگی های آن

ویژگی های صراط

در اخبار بسیاری که از اهل بیت (ع) رسیده است در وصف صراط فرموده اند: بر روی جهنم پلی است (صراط) که از مو باریک تر و از لبه ی شمشیر تیزتر است.

از این تعبیر استفاده میشود که جهنم بین خلائق و بهشت قرار دارد و لذاست که همه باید از آن عبور کنند. برخی همانند برق میگذرند برخی مانند اسب به تاخت میروند . برخی سینه خیز میگذرند و بعضی هم در حالی میگذرند که خود را به آن آویخته اند و آتش مقداری از بدن آنها را گرفته است.

ویژگی های ذکر شده برای صراط (ازمو باریک تر و…) میتواند به خاطر این باشد که روز قیامت شخص کافر و مجرم از شدت ترس و هولهای وحشتناک قیامت نمیتواند قدمی پایدار و ثابت بر صراط گذارد چرا که در صراط دنیا نیز قدمی ثابت انتخاب نکرده است هر روز رنگی تازه به خود گرفت و از آن دور شد.

حضرت امام خمینی در مورد گریه های اهل بیت (ع) برای مواقف قیامت و صراط میفرماید: شما خیال میکنید گریه های ائمه طاهرین و ناله های حضرت سجاد (ع) برای تعلیم بوده و میخواستند به دیگران بیاموزند؟ آنان با تمام ان معنویات و مقام شامخی که داشتند از خوف خدا میگریستند و میدانستند راهی که در پیش دارند پیمودنش چه قدر مشکل و خطرناک است. مشکلات سختی ها ناهمواری های عبور از صراط که یک طرف آن دنیا و طرف دیگرش آخرت میباشد و از میان جهنم می گذرد خبر داشتند از عوالم قبر برزخ قیامت و عقوبات شدید آخرت به خدا پناه میبردند.

شما برای این عقبات هولناک و توانفرسا چه فکری کرده و چه راه نجاتی یافته اید؟ چه وقت میخواهید در مقام اصلاح و تهذیب خود برآیید؟ شما اکنون جوانید نیروی جوانی دارید بر قوای خود مسلط می باشید و هنوز ضعف جسمی شما چیره نشده است اگر به فکر تزکیه و ساختن خویش نباشید هنگام پیری که ضعف سستی رخوت و سردی بر جسم و جان شما چیره شد و نیروی اراده تصمیم و مقاومت را از دست دادید و بار گناه و معصیت قلب را سیاه تر ساخت چگونه میتوانید خود را بسازید و مهذب کنید؟ هر نفسی که میکشید هر قدمی که برمیدارید و هر لحظه که از عمر شما میگذرد اصلاح مشکل تر گردیده ممکن است ظلمت و تباهی بیشتر شود. هرچه سن بالا رود این امور منافی با سعادت انسان زیادتر شده قدرت کمتر می گردد پس به پیری که رسیدید دیگر مشکل است موفق به تهذیب و کسب فضیلت و تقوی شوید نمیتوانید توبه کنید زیرا توبه با لفظ اتوب الی الله تحقق نمی یابد بلکه ندامت و عزم بر ترک گناه برای کسانی که پنجاه سال یا هفتاد سال غیبت و دروغ مرتکب شده اند و ریش خود را در گناه و معصیت سفید کرده اند حاصل نمیشود.

*یا علی . . . صلوات*

مختصری از فواید صلوات بر محمد و آل محمد (ص)


فواید صلوات در روایات

پیامبر اسلام (ص) فرمود: *صلاتکم علی اجبة لدعائکم و زکاة لأعمالکم* (بحار الانوار،ج 91، ص 52)

پیامبر فرمود: ستایش و درود شما بر من باعث اجابت دعای شما و تزکیه ی اعمال شماست.

امام علی (ع) فرمود: *کل دعاء محجوب عن السماء حتی یصلی علی محمد و آله* (همان، ج 90، ص311)

علی (ع) فرمود: هر دعایی در پشت حجاب می ماند و مستجاب نمی شود، تا این که بر پیامبر و دودمانش درود فرستاده شود.

روزی پیامبر(ص) در مسجد مردی را دید که وارد مسجد شد و دو رکعت نماز خواند، و بعد از نماز دست به دعا برداشت و دعا کرد. پیامبر فرمود: این بنده در دعا و درخواست خود از خدا شتاب کرد و قبل از ثنای الهی دعا نمود. سپس مرد دیگری وارد مسجد شد و دو رکعت نماز خواند پس از نماز ثنای الهی به جا آورد و بعد بر محمد (ص) و دودمانش درود فرستاد، آنگاه دعا کرد. پیامبر (ص) روش دعا کردن اورا پسندید نزد او رفت وبه او فرمود: *سل نعط* درخواست کن که به تو داده می شود. (اصول کافی، ج2، ص485)

حضرت رسول اکرم (ص) در وصیتی به امیر المؤمنین (ع) فرمودند: یا علی . هرکس هرروز یا هر شب بر من صلوات بفرستد، شفاعتم بر او واجب می گردد. (جامع الاخبار، ص 59)

*یا علی . . . صلوات*

مختصری از زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)


هفتم صفر به روایتی معتبر سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) میباشد. در اینجا زندگینامه امام حسن مجتبی را به طور مختصر شرح داده ایم.

امام حسن مجتبی (ع)

مقام: امام دوم نام: حسن (ع) لقب: مجتبی

کنیه:ابو محمد نام پدر: علی (ع) نام مادر: فاطمه زهرا (ع)

تاریخ ولادت: 15 رمضان مدت امامت: 10 سال مدت عمر: 47 سال

تاریخ شهادت: 28 صفر قاتل: جعده محل دفن: مدینه

تعداد فرزندان: 8 پسر و 4 دختر

مختصری از زندگینامه:

حضرت امام حسن مجتبی(ع) در سال سوم هجری در مدینه منوره تولد یافت و پس از شهادت پدر بزرگوارش به امامت رسید و در حدود 6 ماه مقام خلافت ظاهری را به عهده داشت. در این مدت معاویه که دشمن سرسخت عی (ع) و خاندان او به شمار می آمد و سالها به انگیزه تصاحب خلافت با وی جنگیده بود. در زمان خلافت امام حسن (ع) نیز به قصد جنگ به عراق لشکرکشی کرد و از سوی دیگر سرداران و سپاهیان امام را به تدریج با نوید های فریبنده اغوا نمود و بین آنها و حضرت جدایی افکند و در نتیجه آن امام گرامی به قبول صلح مجبور شده و با معاویه صلح مشروط نمود. سپس آن حضرت به مدینه مراجعت کرد و به انجام رسالت خطیر خویش (هدایت انسانها) پرداخت. تا اینکه در سال پنجاه هجری به نحریک معاویه و به دست همسرش مسموم گردید و به شهادت رسید.

مختصری از زندگینامه امام محمد باقر (ع)


سوم صفر به روایتی سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) میباشد. در اینجا زندگینامه امام محمد باقر (ع) را به طور مختصر شرح داده ایم.

امام محمد باقر (ع)

مقام: امام چهارم نام: محمد (ع) لقب: باقر

کنیه: ابو جعفر نام پدر: علی (ع) نام مادر: فاطمه (ع) بنت حس

تاریخ شهادت: 7 ذیحجه قاتل: ابراهیم محل دفن: بقیع

مدت امامت: 19 سال مدت عمر: 57 سال تاریخ ولادت: به روایتی 3 صفر

تعداد فرزندان: 5 پسر و 2 دختر

مختصری از زندگینامه:

حضرت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری در مدینه چشم به جهان گشود. آن حضرت در چهار سالگی به همراه خاندانش در حادثه کربلا حضور داشت و پس از پدر بزرگوارش به مقام امامت رسید. نکته قابل توجه در رابطه با شرایط زمان آن حضرت این است که شورش های پی در پی و رقابت های سیاسی که میان گروه ها از جمله: بنی امیه و بنی عباس ایجاد شده بود تا اندازه ای از تعرض به اهل بیت پیامبر جلوگیری میکرد و از طرفی وقوع فاجعه کربلا و مظلومیت آنان مسلمانان را مجذوب و علاقه مند خاندان رسالت می ساخت. این عوامل دست به دست هم داده و موجب شده بود که مسلمانان به ویژه شیعیان گروه گروه روانه مدینه شوند و امام نیز به نشر حقایق اسلامی و معارف اهل بیت میپرداخت. آن حضرت سرانجام در سال 114 هجری توسط ابراهیم بن ولید بن عبدالملک برادرزاده هشام خلیفه اموی مسموم و به شهادت رسید.